Úgy gondolnánk, hogy a hirtelen szívhalál csak az idősebb korosztályt fenyegeti, ám sajnos évről évre szembesülnünk kell azzal, hogy minden előzmény nélkül gyermekek esnek áldozatául. Így történt egy májusi napon egy salgótarjáni általános iskolában is, ahol focizás közben lett rosszul az egyik hetedikes diák. Élete azon múlott, hogy a mentők kiérkezéséig tanárai megkezdték szakszerű újraélesztését.
„Nem tartom hősnek magam, csak örülök, hogy segíthettem”
A gyerekek már megszokták, hogy ha baj van, akkor Gyula bácsiért kell kiabálni. Érthető, hiszen a biológia mellett elsősegélynyújtást és újraélesztést is tanít a szakkörökön, ám utóbbi tudását még soha nem kellett használnia élesben. Egészen addig a májusi napig, amikor egy diákjuk összeesett a sportpályán…
„Az irodámban végeztem a munkámat, amikor egy tanuló a nevemet kiabálva rohant be az épületbe” – kezdi a történet felelevenítését a salgótarjáni általános iskola tagintézményvezető-helyettese, vagy ahogy a gyerekek szólítják, Gyula bácsi. A diák elmondta, hogy siessen a műfüves pályára, mert egy osztálytársa elesett a sportpályán és nem mozdul.
„Azonnal rohantam ki az udvarra, a fiú a pályán feküdt eszméletlenül. Mivel nem tapasztaltam légzést, rögtön belekezdtem az újraélesztésbe, miközben a kollégámat kértem, hogy hívja a mentőket. Pár perccel később az iskolánk védőnője sietett a segítségemre, ezután együtt folytattuk az újraélesztést, miközben telefonon kapcsolatban voltunk a mentők diszpécserével is” – meséli.
Tíz perc sem telt el, mire a helyszínre értek a mentők is, akik átvették a beteget. „A legprofibb módon történt minden, a defibrillátor segítségével megindult a fiú keringése, és bár még nem kielégítő módon, de a légzése is. Ezután a mentőhelikopter is megérkezett, amely már stabil állapotban tudta elszállítani a diákunkat az iskolából” – zárja a történetet az oktató.
Támogassa küldetésünket, hogy még több életet menthessünk meg
Alapítványunknál azt a célt tűztük ki, hogy minél kevesebb ember essen áldozatául a drámaian gyakori hirtelen szívhalálnak. Társadalmi edukációs programjainkon keresztül a lehető legtöbb emberhez szeretnénk eljuttatni az újraélesztés egyszerű és mindenki számára elsajátítható módszerét.
A sikeres életmentéshez elengedhetetlen, hogy bajtársaink a legkorszerűbb eszközökkel érkezzenek a helyszínre, ezt egész évben zajló eszközátadásokkal támogatjuk.
Arra kérjük Önt és vállalatát, hogy álljon az életmentés ügye mellé!
Támogassa Alapítványunkat, hiszen 3000, 5000, 10000 forintos vagy más összegű adománya szó szerint életbevágó segítséget jelenthet.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>TÁMOGATOM<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
A laikus újraélesztés módszertanát bárki megtanulhatja, felnőtt és gyerek egyaránt. Akár Gyula bácsitól is, aki az elsősegélynyújtó szakkörökön már vagy száz diáknak adta át a tudását azzal, hogy jól jegyezzék meg, de soha ne kelljen használni. Most azonban kellett, a fiú családja pedig nem tud elég hálás lenni neki. Ő csak ennyit tesz hozzá szerényen: „Nem tartom hősnek magam, csak jókor voltam jó helyen és örülök, hogy tudtam segíteni. A legfontosabb, hogy a tanulónk felépülni látszik, és bár még hosszú rehabilitáció vár rá, mi már nagyon várjuk vissza az iskolába.”
Az itt látható kampány egy offline és online megvalósuló adománygyűjtő akció része, melynek célja életmentő eszközök beszerzése.
Az Országos Mentőszolgálat közhasznú segítőjeként Alapítványunk a minél hatékonyabb magyarországi életmentésért tevékenykedik. Alapító Okiratban foglalt céljaink:
- korszerű mentési eszközök beszerzése az Országos Mentőszolgálat igényei alapján,
- hozzájárulás a mentődolgozók munkakörülményeinek javításához,
- az újraélesztési tudás és hajlandóság népszerűsítése és ösztönzése.
A támogatásokat átláthatóan kezelve, azok felhasználásáról rendszeresen beszámolva támogatjuk az életmentők munkáját.
- Eszközátadásainkról rendszeresen frissülő eredménytérképünkön számolunk be.
Támogatása adómentes.